Ön jelenleg itt tartózkodik:  Cimkék - "e"

Miért Pécs?

                   M6-M60 autópálya   Pécs 2010 óta immáron autópálya kapcsolattal is rendelkezik, ennek köszönhetően a fővárosból Pécsre érkezőknek a menetidő körülbelül 45 perccel rövidült le.     Zsolnay Negyed   Az Európa Kulturális Fővárosa program egyik legjelentősebb fejlesztése volt a Zsolnay gyár rossz állapotában lévő épületeinek újjászületése. A gyár átköltözött a keleti épületrészekbe, a szabadon maradt területeken olyan kulturális-művészeti negyed jött létre, mint pl. a pirogránit udvar, és a különbféle múzeumok, így a rózsaszín kiállítás, zsolnay kiállítások. Megtekinthető a közeli Zsolnay Mauzóleum is.     Kikapcsolódási lehetőségek   Példaként említhetném a Mecsextrém…

Tovább

Tisztelt Ügyfeleim, leendő Ügyfeleim!

Tájékoztatom Önöket, hogy ügyfélfogadásra kizárólag előzetes időpont egyeztetést követően tudok sort keríteni. Időpontot foglalni telefonon a 06 72 950-241-es telefonszámon, valamint a 06 20 243-55-31-es telefononszámon, személyesen a 7632 Pécs, Nagy Imre út 46. fszt. 2. szám alatti irodámban, továbbá a dr.vajtazsolt@gmail.com e-mail címen lehetséges.

Tovább

Bemutatkozás

Dr. Vajta Zsolt ügyvéd, felszámolási és vagyonfelügyeleti szakjogász vagyok. Középiskolai tanulmányaimat a pécsi Leőwey Klára Gimnázium általános tagozatán végeztem 2002-től 2006-ig. Ezt követően felvételt nyertem a Pécsi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karára, amelyre jogász hallgatóként jártam 2006-2011-ig. Az államvizsgák sikeres elvégzése után, ügyvédjelöltként helyezkedtem el 2011. szeptembertől 2013 januárjáig Pécsett, dr. Pallos Dénes ügyvédnél, a Pallos ügyvédi Irodában, egyidejűleg a budapesti székhelyű, de pécsi fiókteleppel rendelkező PARA Kft. felszámoló szervezetnél is munkát végeztem. 2013. januárjától 2015. júliusáig dr. Fekete Tünde pécsi ügyvédnél, adótanácsadónál a dr. Fekete Tünde Ügyvédi Irodában dolgoztam ügyvédjelöltként. 2012. szeptemberétől 2014. májusáig tartott a Pécsi Tudományegyetem Állam…

Tovább

Kapcsolat

dr. Vajta Zsolt egyéni ügyvéd, felszámolási és vagyonfelügyeleti szakjogász Cím: 7632 Pécs, Nagy Imre út 46. fszt. 2. Telefonszám: 06 72 950-241, 06 20 243-55-31 e-mail cím: dr.vajtazsolt@gmail.com               A Pécsi Orvostudományi Egyetemtől déli irányba indulva a Pécs Plázát követően a Nagy Imre út, Maléter Pál út és a Lahti utca sarkán találja ügyvédi irodámat, melyet kék-fekete-fehér tábla jelez a négy emeltes társasház keleti és északi oldalán. Könnyen megközelíthető helyen, ingyenes parkolási lehetőséget találhatnak közvetlenül az ügyvédi irodám mellett. A főbejáratnál található kaputelefon segítségével tudnak bejönni az ügyvédi irodába. Mozgáskorlátozott ügyfeleim bejutása is megoldott.…

Tovább

Szakterületeim

Szerződések szerkesztése - adásvételi szerződés - csereszerződés - ajándékozási szerződés - kölcsönszerződés - bérleti szerződés - házassági vagyonjogi szerződés - öröklési szerződés - tartási szerződés   Társasági jog Civil szervezetekkel kapcsolatos ügyintézés Követelésbehajtás Képviselet Felszámolási-, csődeljárásban, végelszámolásban Társasházak képviselete Házassági bontóperek (válás) Képviselet polgári-, közigazgatási-, munkaügyi-, végrehajtási perekben Öröklési jog Védelem büntetőügyben Szabálysértési eljárásban képviselet Parkolással kapcsolatos ügyek Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságon képviselet  

Tovább

Ügyvédi munkadíj, árak

Az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXVII. törvény 28. § (1) bekezdése szerint ügyvédi tevékenység folytatására adott megbízás szabad megállapodás tárgya. A megbízási díjban a felek szabadon állapodhatnak meg. A felek kiköthetnek költségátalányt is (ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXVII. törvény 30. § (1) bekezdése).  A megbízást írásba kell foglalni megbízási szerződésként, kivéve, ha tanácsadásról van szó. Az írásba foglalás elmaradása a megbízás érvényességét nem érinti, de ilyen esetben a megbízás tartalmának bizonyítása a megbízottat terheli (ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXVII. törvény 29. § (1) - (2) bekezdése). Az ügyvédnek kötelessége tisztességes díjakat megállapítani az ügyvédi hivatás etikai szabályairól…

Tovább

Adásvételi szerződes

Az adásvételi szerződés az egyik legegyszerűbb, tömegesen előforduló és évezredes fejlődésen keresztül letisztult szerződésfajta, a szerződések általános szabályainak kialakulásakor egy sor általános szabály éppen az adásvételi szerződésből alakult ki, így végső soron az adásvételi szerződés nemcsak más szerződéstípusok modellje volt, hanem az általános szerződési szabályokhoz is alapanyagul szolgált. Az adásvételi szerződést olyan általános szerződéstípus, amely az árutulajdon bármely tárgyának átruházására irányuló kötelem létrehozására alkalmas. A Ptk. 6:215. § alapján az eladó mind ingó, mind ingatlan (pl.: lakóház, lakás, öröklakás, beépítetlen terület - telek, garázs, gazdasági épület, üdülő, nyaraló, tanya, út, árok) adásvétel szerződés megkötésével arra vállal kötelezettséget, hogy a dolog…

Tovább

Csereszerződések

Csere esetén dolgok tulajdonjogának, más jogoknak, vagy követeléseknek kölcsönös átruházásáról van szó, azonban ennél a szerződés típusnál az adásvétel szabályait kell alkalmazni. A csereszerződést tehát az adásvételi szerződéstől az különbözteti meg, hogy a tulajdonjog átruházásáért ellenszolgáltatásként a vevő nem vételárat fizet, hanem viszont tulajdonjog átruházását vállalja. A kölcsönös tulajdon-átruházásból következően ezért a szerződés alanyaira mindkét oldalon az eladót, illetve vevőt megillető jogokat és kötelezettségeket együttesen kell alkalmazni. (Ptk. 6:234. §)  

Tovább

Ajándékozási szerződés

Ajándékozásról akkor beszélhetünk, amennyiben az ajándékozó meghatározott dolog tulajdonjogának az ingyenes átruházására, a megajándékozott pedig a dolog átvételére köteles. Ajándékozásról természetesen csak akkor van szó, ha a felek ügyleti akarata is erre irányul. Önmagában tehát az a körülmény, hogy a kikötött szolgáltatás és ellenszolgáltatás között jelentős értékkülönbség mutatkozik, nem alapozza meg ezt a minősítést. Az ajándékozási akaratnak az ajándékozó nyilatkozatából egyértelműen és aggálytalanul ki kell tűnnie. Az ajándékozási szerződésnek nem érvényességi feltétele az „ajándékozom” és „elfogadom” kifejezések használata: elegendő ha az okirat egész tartalmából felismerhető, hogy a felek szerződési akarata az ingatlan tulajdonjogának ingyenes átruházására irányul.  Az, hogy az ajándékozási…

Tovább

Kölcsönszerződés

A kölcsönszerződés olyan szerződés, melyben a hitelező meghatározott pénzösszeget bocsát a kölcsönbevevő rendelkezésére, a kölcsönbevevőnek pedig a kölcsönszerződés feltételei alapján kell visszafizetnie egy későbbi időpontban a hitelezőnek a kölcsönbeadott pénzösszeget, továbbá a pénzösszeg kamatát. A Ptk. lehetővé teszi az ingyenes (szívességi) kölcsönszerződést. A Ptk. azonban továbbra is a visszterhes kölcsönt tekinti tipikusnak, ráadásul elhagyja azt a megkülönböztetési szempontot, amely szerint a hitelező személye legyen az elhatárolás alapja visszterhes és ingyenes kölcsönszerződések között. Ezen megközelítés vezet oda, hogy ingyenesnek csak abban az esetben tekinthető a kölcsönszerződés, ha a felek kifejezetten utalnak szerződésükben arra, hogy az adós a kölcsönösszeg visszafizetésére kamatok és…

Tovább

Bérleti szerződés

E szerződés alapján a bérbeadónak az a kötelezettsége, hogy a bérbeadott dolog használatának jogát meghatározott ideig a bérlőnek átengedje, a bérlőnek pedig át kell venni ezt a dolgot, és bérelti díjat is meg kell fizetnie. A bérleti jog megszűnését a törvény a régi Ptk.-nál részletesebben szabályozza. A határozott időtartamra és a meghatározott feltétel bekövetkeztéig - például a bérbeadó vagy a bérlő élete végéig szólóan - létrehozott bérleti jogviszonyt törvény vagy szerződés eltérő rendelkezése hiányában rendes felmondással megszüntetni nem lehet. A határozatlan időre kötött bérleti szerződést viszont bármelyik fél rendes felmondással megszüntetheti. A törvény a felmondási időt a hatályos szabályozástól eltérően rögzíti,…

Tovább

Házassági vagyonjogi szerződés

A házasulandó felek (vagyis a házasság megkötése előtt), és a házastársak a házasságuk alatt fennálló vagyonjogi rendszert szerződéssel szabályozhatják a házassági életközösség fennállása alatti időre. Célszerű belefoglalni a szerződésbe a szerződés előtti vagyon, házasság fennállása alatt  szerzett vagyon, a szerződés létrejötte és a házasság megkötése közötti vagyon sorsát.  Ennél a szerződésnél is figyelembe kell venni a Ptk. Különös részének szerződésekre vonatkozó és a családjogi könyvben taláható szabályait, azonban a felek, ha azt a törvény nem tiltja eltérhetnek a speciális és az általános szabályoktól is. Kógens szabály, hogy a szerződést írásba kell foglalni és közjegyzőnek hitelesítenie, vagy ügyvédnek ellenjegyeznie kell. Harmadik…

Tovább

Öröklési szerződés

Az örökhagyó a vele szerződő felet a magának, illetve a szerződésben meghatározott harmadik személynek nyújtandó tartás, életjáradék, illetve gondozás ellenében örökösévé nevezi, a másik fél köteles a tartás, életjáradék, gondozás teljesítésére. A végrendelettel szemben ez egy kétoldalú jogügylet, amely a felek megegyezésével jön létre. Az öröklési szerződés szerepe kettős. Egyrészről tartalmilag tartási szerződés, formailag viszont végrendelet. (Ptk. 7:48. §- 7: 52.§). Öröklési szerződésnél ingatlan esetében elidegenítési és terhelési tilalmat jegyez be az illetékes Földhivatal, tehát az öröklési szerződést be kell mutatni a Földhivatalnak.  

Tovább

Tartási szerződés

E szerződés szerint az eltartó kötelessége a tartásra jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátás, gondozás, tartás biztosítása, (élelmezés, lakás, fűtés, világítás, mosás, ruházat, betegség esetén orvosi kezelés, gyógyszer, megfelelő ápolás biztosítása az eltartott számára, halála esetén pedig illő eltemettetés) a tartásra jogosult pedig ellenérték nyújtására (leggyakrabban a tartásra jogosult ingatlana) köteles. Az eltartónak nem a létfenntartás minimális feltételeit kell biztosítania az eltartott számára, hanem szolgáltatását, annak terjedelmét a felek körülményeihez, a jogosult indokolt szükségleteihez kell igazítania, mert az csak ezáltal elégíti ki a „megfelelőség” kritériumát. Ennek megítélésben általában a felek akarata, életvitele, de az eltartott által nyújtott vagyonérték is kellő…

Tovább

Társasági jog (cégalapítás, cégmódosítás - Kft., Bt., Kkt., Rt.)

Kkt., Bt., Kft., Zrt., Nyrt., közvetlen kereskedelmi képviselet és más cégek alapítása, módosítása, átalakulása, képviselete peres eljárásban, végelszámolás. A cégek alapítását és változásait az ezt tartalmazó okiratok keltétől számított 30 napon belül be kell jelenteni az illetékes Cégbíróságnak. A cégeljárásban a jogi képviselet kötelező. Az alapítás illetéke nagyon szerteágazó, függ egyrészt attól, hogy milyen cégről van szó, illetve, hogy az alapítás szerződésminta alapján készül-e. A változásbejegyzési eljárás illetéke 15.000,- Ft, közzétételi költségtérítés összege 3.000,- Ft. 2017. március 16. napjától illeték és közzétételi költségtérítés mentessé válik a Kft., Bt., Kkt. bejegyzésére irányuló eljárása az Itv. 45. § és a Ctv. rendelkezési…

Tovább

Civil szervezetekkel kapcsolatos ügyintézés

Alapítvány, egyesület egyéb civil szervezet alapítása, módosítása, képviseletük peres eljárásban. Az alapítvány a Ptk. 3:378. § szerint egy olyan jogi személy, amelyet az alapító az alapító okiratban meghatározott tartós cél folyamatos megvalósítására hoz létre. Az alapítvány csak a céljával közvetlenül összefüggő gazdasági tevékenységet folytathat. Az egyesületet a Ptk. a 3:63. § és a 3:87. § között szabályozza. Az egyesület is jogi személy, amelyet a tagok közös tartós, alapszabályban meghatározott céljának folyamatos megvalósítására létesítettek, és nyilvántartott tagsággal rendelkezik. A civil szervezetek névjegyzéke itt található meg. A civil szervezetek adatainak nyilvánossága elsősorban az interneten biztosított. A civil és egyéb cégnek nem minősülő…

Tovább

Követelés, tartozás behajtása, fizetési meghagyás (fmh)

Amennyiben valamely személynek követelése keletkezik egy másik személlyel szemben, akkor célszerű először egy ügyvéd által megfogalmazott felszólító levelet küldeni neki rövid határidő tűzésével. Amennyiben nem teljesít, akkor vagy a bírósághoz lehet fordulni, vagy fizetési meghagyás útján juthatunk a követelésünkhöz. 1 millió Forint (2018. január 1. napjáig) alatti kizárólag pénzfizetésre irányuló követelésnél fizetési meghagyásnak kell megelőznie a polgári peres eljárást. A fizetési meghagyást papír alapon vagy elektronikus úton kell előterjeszteni a közjegyző irányába. A fizetési meghagyás eljárás díja a fizetési meghagyásos eljárásról szóló 2009. évi L. törvény 45. § (1) a) pontja szerint a követelés 3 %-a, de legalább 8.000,- Ft,…

Tovább

képviselet csődeljárásban, felszámolási eljárásban, végelszámolásban

A felszámolási eljárás célja az adós (legjellemzőbben cégek, de ide tartozik például az alapítvány, egyesület is) jogutód nélküli megszüntetése. Amennyiben céggel szemben van fennálló követelésünk akkor a következőképpen lehet felszámolási eljárást kezdeményezni, vagyis a bíróság megállapítja az adós fizetésképtelenségét, ha: - az adós gazdasági társaság szerződésen alapuló nem vitatott vagy elismert tartozását a teljesítési idő lejártát követő húsz napon belül nem rendezte vagy azt nem kifogásolta, és az ezt követően kapott írásbeli fizetési felszólításra sem egyenlítette ki, vagy - az adós a jogerős bírósági határozatban, fizetési meghagyásban (fmh) megállapított teljesítési határidőn belül tartozását nem teljesítette, vagy - az adóssal szemben lefolytatott…

Tovább

Társasházak képviselete

A társasházi törvény rendelkezései szerint, a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke jogosult a társasház fekvése szerinti földhivatalnál jelzálogjog bejegyzését kezdeményezni, annak a lakástulajdonossal szemben, akinek több, mint három hónapja lejárt közös költség vagy más tartozása halmozódott fel, ha erre a társasház szervezeti és működési szabályzata feljogosítja. A társasház a követelést fizetési meghagyás vagy peres úton is érvényesítheti. Társasház alapító okiratát és annak módosítását az illetékes Földhivatalhoz be kell nyújtani.  

Tovább

Házassági bontóperek (válás), szülői felügyelet, gyermektartásdíj, kapcsolattartás

A Ptk. részletesen szól a házasság felbontásának anyagi jogi szabályairól. A házasság felbontása a Csjt. szabályaival gyakorlatilag megegyezően a feldúltsági elvet követi. A házastársak egyező akaratnyilvánításán alapuló és a megegyezést mellőző bontás szabályait a mainál élesebben különbözteti meg. nem megegyezéses a bontás, ha az egyik házasfél kéri a házasság felbontását, a másik pedig ellenzi azt, és akkor sem, ha mindketten kérik (vagy egyik kéri, másik nem ellenzi) a bontást, de valamelyikük nem kívánja mellőzni a házasság megromlására vezető okok és körülmények vizsgálatát, vagy nem tudnak megállapodni a felek a járulékos kérdésekben, amelyekben megegyezésük az egyező akaratnyilvánításon alapuló bontás feltétele. Az…

Tovább

Képviselet polgári perekben

Vállalom ügyfelem képviseletét meghatalmazott, pártfogó, jogi segítő ügyvédként polgári és végrehajtási perekben egyaránt. A polgári per tárgyalása első fokon az új Pp. szerint alapesetben a Törvényszék, kivételes esetben pl.: személyi állapotot érintő perek (válás, válóper, szülői felügyelettel kapcsolatos perek stb., a Járásbíróság hatáskörébe tartozik. Másodfokon a Törvényszék, vagy az Ítélőtáblának van hatásköre, kivételes esetekben a Kúriának. Felülvizsgálat esetén a Kúria jár el. Perújításnál pedig a korábbi elsőfokú bíróság kizárólagosan illetékes. Ebbe a témakörbe tartoznak a teljesség igényén nélkül a következő perek: kártérítési perek, (felelősség szerződésen kívül okozott kárért, szerződésszegésből eredő kár), dologi jogi perek (tulajdonjogi perek, elbirtoklás, közös tulajdon megszüntetés,…

Tovább

Öröklési jog

Az öröklés az ember vagyonában halála esetén bekövetkező egyetemes jogutódlás. Az öröklés kizárólag az emberhez, mint természetes személyhez kapcsolódó jogi változás, jogi személyek vagyonában történő jogutódlás nem öröklés. Az öröklést a tulajdonos halála mint jogi tény váltja ki Az öröklési igény tulajdoni igény, ezért elévülésről nem beszélhetünk, ezzel szemben a kötelesrészi igény kötelmi igény, amely öt év alatt elévül. A modern jogrendszerek biztosítják az örökhagyó végintézkedési szabadságát. Ebből következik, hogy az öröklés rendjét az örökhagyó végintézkedése határozza meg. Törvényes öröklés akkor jön szóba, ha a végrendelet nem meríti ki a hagyatékot.  A végrendelet egyoldalú jognyilatkozat, szemben az öröklési szerződéssel, amely…

Tovább

Védelem büntetőügyben

Ügyfeleim megbízásából eljárok büntetőügyekben meghatalmazott, kirendelt, pártfogú ügyvédként mind a nyomozati, mind a bírósági szakban, mind a végrehajtás során is. A büntetőeljárás három fő szakaszra bontható: a nyomozási szak, a közbenső eljárás és a bírósági eljárás. A nyomozási szak a felderítéssel indul célja a tettes személyének kiderítése, ezt követi a vizsgálati szakasz, amelyben a nyomozó hatóság összegyűjti a bizonyítékokat, és kényszerintézkedéseket is alkalmazhat. A közbenső eljárás a nyomozási szak és a bírósági eljárás között helyezkedik el, a vádemelés során a nyomozó hatóság vádemelési javaslata után az ügyészség arról dönt, hogy a bírósági eljáráshoz elegendő bizonyíték gyűlt e össze. Ezután következik…

Tovább

Szabálysértési eljárásban képviselet

A társadalmi együttélés általánosan elfogadott szabályait sértő vagy veszélyeztető, a bűncselekményként történő büntetni rendeléshez szükséges kockázatokkal és veszélyességgel azonban nem rendelkező kriminális cselekményeket nevezzük szabálysértésnek.  

Tovább

Szerződések szerkesztése

Szerződések szerkesztése - adásvételi szerződés - csereszerződés - ajándékozási szerződés - kölcsönszerződés - bérleti szerződés - házassági vagyonjogi szerződés - öröklési szerződés - tartási szerződés  

Tovább

Parkolással kapcsolatos ügyek

Parkolási ügyekkel kapcsolatban vállalom ügyfeleim képviseletét az alábbiakban: - parkolási bírság, közterület felügyelet által kiszabott bírság elleni jogorvoslat előterjesztése, - fizetési kedvezmények igénybevétele, - polgári peres és nemperes eljárásban képviselet, a perre a parkolás helye szerinti bíróság is illetékes. Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 49/2011. (X.31.) önkormányzati rendelete Pécs Város környezetkímélő forgalmi rendjéről, a fizetőparkoló-helyek működtetéséről, valamint a várakozási díjakról a BIOKOM Kft. honlapján érhető el. A parkolási bírság (várakozási díj és pótdíjfizetés) a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény szerint egy év alatt évül el.  

Tovább

Jogi kislexikon

Az alábbiakban az általam fontosabbnak tartott jogterületekről, jogintézményekről olvashatnak röviden.   Adásvételi szerződés: az árucsere-forgalom alapszerződése, tárgya lehet ingó dolog vagy ingatlan dolog, illetve jogosultság lehet, amennyiben az forgalomképes. Ajándékozási szerződés: egyik fél saját vagyona rovására a másiknak ingyenes vagyoni előny juttatására köteles. Az ingyenesség ellenére ez egy kétoldalú jogügylet  létrejöttéhez a szerződő felek egybehangzó akaratnyilatkozat kell. Alávetésen alapuló illetékesség polgári ügyben a felek közös akaratán alapuló illetékesség. Az Alávetésen alapuló illetékesség révén tehát megnő a felperes választási lehetősége a különféle bíróságok között. Albérlet esetén a dolog bérlője más személlyel köt szerződést a dolog vagy annak egy része használatára és…

Tovább

Jogesetek

Az alábbiakban az általam érdekesebbnek ítélt anonimizált jogeseteket teszem közzé:   1. Vezető tisztségviselő a Kereskedelmi Képviselet képviselője?   Ügyfelem egy Kft.-ben töltött be ügyvezetői tisztséget. A Kft. kényszertörlés alá került, később a Cégbíróság automatikus végzést hozott arról, hogy az ügyvezetőt a Ctv. 9/D. §-a alapján eltiltja más cégekben is attól, hogy vezető tisztségviselő legyen. Ügyfelem egy Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviseletben képviselő tisztséget tölt be. A Képviselet cégkivonatában ügyfelem vezető tisztségviselőként szerepel. A végzés ellen fellebbezést jelentettünk be, mivel álláspontunk szerint a Képviselet képviselője nem vezető tisztségviselő, a képviseletről szóló törvény a vezető tisztségviselő kifejezés egyszer sem szerepel, a Képviselet…

Tovább

Bemutatkozás

Dr. Vajta Zsolt ügyvéd, felszámolási és vagyonfelügyeleti szakjogász vagyok.

Szakterületeim

Ebben a menüpontban szakterületeimről részletesen tájékozódhat.

Miért Pécs?

Pécs, Baranya Megye székhelye, a kultúra városa.